Tři trosečníci, kteří uvízli na ostrově, byli zachráněni poté, co pomocí listů vyhláskovali „POMOC“

Trosečníci, kteří uvízli na ostrově v Mikronésii, byli zachráněni poté, co v palmových listech vyhláskovali „HELP“.

Americká pobřežní stráž zachytila ​​tři námořníky, kteří uvízli na atolu Pikelot poté, co se dostali do problémů na svém malém 20stopém otevřeném skifu.

Muži, všichni zkušení v plavbě po místních mořích, se údajně na velikonoční neděli vydali na plavbu z atolu Polowat vybaveni přívěsným motorem.

O šest dní později však Společné záchranné středisko Guam přijalo tísňové volání od příbuzného tří námořníků, kteří hlásili, že její strýci zmizeli poté, co odjeli na 100 námořních mil a nevrátili se.

Díky koordinaci pobřežní stráže v Mikronésii/sektor Guam a amerického námořnictva se muže podařilo lokalizovat – přičemž „zásadním faktorem“ byl jejich nápad vyslovit „pomoc“ na pláži.

Průlom nastal, když letadlo P-8 Poseidon amerického námořnictva potvrdilo svou přítomnost 7. dubna na atolu Pikelot a posádka úspěšně rozmístila balíčky pro přežití, aby udržela muže, dokud nedorazí další pomoc.

„V pozoruhodném svědectví o své vůli být nalezeni námořníci vyslovovali „POMOC“ na pláži pomocí palmových listů, což je zásadní faktor při jejich objevu. Tento skutek vynalézavosti byl klíčový při navádění záchranných prací přímo na jejich místo,“ řekla poručík Chelsea Garciaová, koordinátorka pátrací a záchranné mise v den, kdy byli lokalizováni.

Posádka na palubě USCG Oliver Henry zachránila uvolněné trio o dva dny později, 9. dubna.

Americká pobřežní stráž dodala, že důrazně doporučují všem námořníkům vybavit svá plavidla rádiovým majákem EPIRB (Emergency Position Indicating Radio Beacon), aby se zvýšila bezpečnost na vodě.