Italský starosta nabízí kozy zdarma každému, kdo je může chytit

Starosta italského ostrova se pokouší vyřešit problém s přemnožením zvířat neobvyklou nabídkou: zdarma kozy pro každého, kdo je může chytit.

Riccardo Gullo, starosta města Alicudi na sicilském Liparském souostroví, zavedl program „adopce kozy“, když populace divokých koz na malém ostrově vzrostla na šestinásobek lidské populace přibližně 100.

Gullo řekl, že každý, kdo pošle žádost e-mailem místní vládě a zaplatí „poplatek za známku“ 17 dolarů, si může vzít tolik koz, kolik chce, pokud je do 15 dnů od schválení přepraví z ostrova.

„Požadavek na kozu může podat kdokoli, nemusí to být farmář a neexistují žádná omezení ohledně počtu,“ řekl listu The Guardian.

Řekl, že schéma je v současné době k dispozici do 10. dubna, ale prodlouží lhůtu, dokud se populace koz nevrátí na lépe zvládnutelné číslo.

Starosta CNN řekl, že úředníci nebudou zkoumat úmysly potenciálních majitelů koz, ale „v ideálním případě bychom rádi viděli, jak se lidé snaží zvířata spíše domestikovat, než je jíst“.

Ostrovní kozí stádo vzniklo asi před 20 lety, kdy je údajně někdo, kdo je zamýšlel chovat, přivedl do Alicudi, ale nakonec se zatoulaly a staly se divokými.

Kozy se staly hlavním turistickým lákadlem ostrova, ale Gullo řekl, že populační boom způsobil, že se zvířata rozšířila mimo své obvyklé stanoviště a napadla zahrady a domovy.