Naši dávní zvířecí předkové měli ocasy. Proč ne?

Někde před 20 miliony nebo 25 miliony let, když se opice oddělily od opic, naše větev stromu života shodila ocas. Od Darwinových dob vědci přemýšleli, proč – a jak – se to stalo. Nyní vědci identifikovali alespoň jeden z klíčových genetických vylepšení, které vedly k této změně. „Našli jsme jedinou mutaci ve velmi důležitém genu,“ řekl Bo Xia, genetik z Broad Institute a spoluautor studie zveřejněné ve středu v časopise Nature.

Vědci porovnali genomy šesti druhů lidoopů, včetně lidí, a 15 druhů opic s ocasem, aby určili klíčové rozdíly mezi skupinami. Jakmile identifikovali významnou mutaci, otestovali svou teorii pomocí nástroje CRISPR pro úpravu genů, aby vylepšili stejné místo v myších embryích. Ty myši se narodily bez ocasu.

Xia varovala, že další genetické změny mohou také hrát roli při ztrátě ocasů.

Další záhada: Pomohlo skutečně těmto opičím předkům – a nakonec i lidem – přežít nemít ocasy? Nebo to byla jen náhodná mutace v populaci, která prosperovala z jiných důvodů?

„Mohla to být náhoda, ale mohlo to přinést velkou evoluční výhodu,“ řekla Miriam Konkelová, evoluční genetička z Clemson University, která se na studii nepodílela.

Pokud jde o to, proč nemít ocasy mohlo pomoci, existuje mnoho vzrušujících teorií – včetně těch, které spojují bezocasé lidi s tím, že se nakonec naučí chodit vzpřímeně.

Rick Potts, který řídí projekt Human Origins Project Smithsonian Institution a nebyl zapojen do výzkumu, naznačuje, že být bezocasý mohl být prvním krokem k tomu, aby některé opice přijaly vertikální držení těla, ještě předtím, než opustili stromy.

Ne všichni lidoopi dnes žijí na zemi. Orangutani a giboni jsou bezocasí lidoopi, kteří stále žijí na stromech. Potts však poznamenává, že se pohybují velmi odlišně než opice, které pobíhají po vrcholcích větví a používají své ocasy k udržení rovnováhy. Tito lidoopi visí pod větvemi, houpou se mezi nimi, zatímco visí převážně vzpřímeně.

Biolog Itai Yanai z New York University, spoluautor studie, řekl, že ztráta našich ocasů byla jednoznačně velkým přechodem. Ale jediný způsob, jak jistě znát důvod, „by bylo vynalézt stroj času,“ řekl.